"Umieć kochać, jak On"

3 czerwca 2007 roku papież Benedykt XVI wyniesie na ołtarze bł. Szymona. Przed tak doniosłą i długo oczekiwaną uroczystością, w Lipnicy Murowanej - rodzinnej parafii Szymona, trwają intensywne przygotowania - zarówno te duchowe, jak i zewnętrzne.

- Młodzież aktywnie uczestniczy w tworzeniu projektu, który ma przybliżyć postać błogosławionego Szymona z Lipnicy i Jego drogę do świętości - mówi Jolanta Małecka, dyrektor Publicznego Gimnazjum im. ks. Stanisława Wiśniowskiego w Lipnicy Murowanej.

Planowane jest także spotkanie młodzieży z zakonnikiem klasztoru O.O. Bernardynów - do którego właśnie należał bł. Szymon - który ma przedstawić życie i franciszkańską regułę zakonną ?Braci Mniejszych" (Ordo Fratrum Minorum). Dla miejscowej młodzieży, Szymon jest wiecznym ?idolem" - ponadczasowym.

- Błogosławiony Szymon z Lipnicy jest dla mnie wzorem do naśladowania, gdyż w swoim życiu kierował się miłością i dobrocią. Nawet podczas zarazy, która wybuchła w Krakowie opatrywał rany, udzielał sakramentów świętych. Nie bał się tego, że sam może zachorować i umrzeć. Dla niego życie kapłańskie było świętą służbą Bogu i ludziom. Pozostawił wszystkie dobra materialne, a skoncentrował się na wartościach duchowych. Bł. Szymon z Lipnicy pozostanie dla mnie ideałem i prawdziwym wzorem do naśladowania, ponieważ ja w moim życiu chciałabym umieć kochać tak, jak On i zrozumieć prawdziwy sens życia - mówi Monika Piątek, uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum w Lipnicy Murowanej.

W przygotowania uroczystości kanonizacyjnych, włączył się również Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. - Krzysztof Fus, student krakowskiej ASP przygotowuje właśnie formę do wypalania okolicznościowych płaskorzeźb - medalionów z wizerunkiem bł. Szymona i kościółka św. Leonarda - informuje Stanisław Paprota, dyrektor placówki. Medaliony będą miały średnice ok. 20 cm i zostaną wypalone z - podobno najlepszej w Polsce - lipnickiej gliny.

W świetlicach wiejskich na terenie gminy prezentowany jest także program słowno-muzyczny, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich. Tematem jest oczywiście życie, działalność i droga do świętości bł. Szymona. Z kolei w dniach 1-5 maja br., spodziewany jest przyjazd ok. 400 młodych pielgrzymów z całej Polski na Ogólnopolskie Spotkania Młodych, zrzeszonych w Eucharystycznym Ruchu Młodych (ERM). Na 4 maja przewidziany jest koncert Magdy Anioł.

Od 1913 roku na lipnickim rynku stoi pomnik bł. Szymona, przy którym - w lipcowe wieczory - bardzo licznie gromadzi się młodzież, śpiewając pieśni i piosenki religijne. Zresztą cały miesiąc lipiec poświęcony jest szczególnie postaci bł. Szymona. Odmawiana jest nowenna, różaniec, litania oraz modlitwa z prośbą o potrzebne łaski i wstawiennictwo Maryi, której Szymon był wiernym czcicielem. Zaś dzień 18 lipca jest szczególnie uroczysty. Tego dnia obchodzony jest odpust ku czci bł. Szymona, na który licznie przybywają młodzi pielgrzymi - także z zagranicy.

Marek Białka

w: Wzrastanie, maj 2007/217, s. 19
 
 
 
Bernardyni kontakt
ul. Bernardyńska 2; 31-069 Kraków; e-mail: bernardynikrakow@gmail.com tel: 012 422 16 50