OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  VII NIEDZIELA WIELKANOCNA UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO 13 maja 2018 r.


Dzisiaj, 13 maja przypada 101. rocznica objawień NMP w Fatimie i 37. rocznica cudownego ocalenia papieża Jana Pawła II z zamachu na jego życie.
 
Zapraszamy na Nabożeństwa majowe ku czci NMP, które są odprawiane codziennie o g. 18.00.

W najbliższy trzeci czwartek miesiąca (17.V.) będziemy się modlić w naszej świątyni w intencji Ojczyzny w ramach 9-cio miesięcznej Nowenny przed 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy na Nabożeństwo Majowe o g. 18.00, a następnie na Mszę św. koncelebrowaną o g. 18.30.

W przyszłą niedzielę Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa tej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już
w czasach apostolskich. Przypada dokładnie 50 dni po Wielkiej Nocy. Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Kończy ona Okres Wielkanocny. Tego dnia za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu: "O Stworzycielu Duchu, przyjdź..." będziemy mogli dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.

Także w najbliższą niedzielę 20 maja będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, franciszkanina i reformatora Zakonu Braci Mniejszych, doktora Kościoła, Apostoła Świętego Imienia Jezus, Apostoła Italii, a także patrona tej naszej krakowskiej świątyni. Uczeń św. Bernardyna, św. Jan Kapistran zakładając w Krakowie nasz klasztor obserwancki nadał mu wezwanie swojego mistrza. Z biegiem czasu mieszkańcy Krakowa zaczęli nazywać zakonników z tego klasztoru braćmi od św. Bernardyna, a potem po prostu bernardynami. W 6 lat po śmierci Bernardyna, 24 maja 1450 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, papież Mikołaj V dokonał jego kanonizacji. Serdecznie zapraszamy na Mszę świętą odpustową o g. 12.00.


W liturgii Kościoła i Zakonu Franciszkańskiego będziemy obchodzić:
 
W poniedziałek (14.V.) święto św. Macieja, który został wybrany przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

We wtorek (15.V.) wspomnienie św. Małgorzaty z Kortony, nazywanej "Magdaleną zakonu franciszkańskiego". W tym dniu o g. 18.30 kolejna Msza święta z kazaniem
w ramach 9-cio wtorkowej Nowenny przed uroczystością św. Antoniego z Padwy.

W środę (16.V.) święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

W czwartek (17.V.) wspomnienie św. Paschalisa Baylona, zakonnika, patrona bractw
i kongresów eucharystycznych.

W piątek (18.V.) wspomnienie św. Feliksa z Cantalice, zakonnika, patrona dzieci, kobiet
w stanie błogosławionym oraz bezdzietnych małżeństw.


Życzymy błogosławionej niedzieli oraz opieki świętych patronów dla solenizantów nadchodzącego tygodnia. Pan niech Was obdarzy pokojem.
 
 
 
Bernardyni kontakt
ul. Bernardyńska 2; 30-960 Kraków; e-mail: bernardynikrakow@gmail.com tel: 012 422 16 50