Wspomnienie założyciela krakowskiego klasztoru

Wspomnienie założyciela krakowskiego klasztoru Jan Kapistran, którego wspomnienie dzisiaj przeżywamy, nie należy do najbardziej znanych świętych w naszej ojczyźnie. Jego osoba jest jednak szczególnie ważna dla polskich bernardynów, zwłaszcza mieszkańców klasztoru w Krakowie. Jan Kapistran jest bowiem uznawany za założyciela klasztoru pod Wawelem i całej bernardyńskiej prowincji. Ten słynący świątobliwym życiem i darem wymowy włoski zakonnik, przybył do Krakowa 28 sierpnia 1453 r. na zaproszenie króla Kazimierza Jagiellończyka i kard. Zbigniewa Oleśnickiego. Każdego dnia głosił kazania na krakowskim Rynku, a zimą w kościele Mariackim. Zyskał wielką popularność wśród krakowian.

Spora grupa studentów Akademii Krakowskiej pod wpływem jego kazań zapragnęła rozpocząć życie zakonne w zakonie św. Franciszka, do którego należał kaznodzieja. Dla nowych braci, mieszkających początkowo przy kościele św. Krzyża na Kleparzu, kard. Oleśnicki na styku Stradomia ze wzgórzem wawelskim zbudował drewniany klasztor i kościół pod wezwaniem niedawno kanonizowanego św. Bernardyna ze Sieny - duchowego mistrza Jana Kapistrana. Mieszkańców tego franciszkańskiego klasztoru, od wezwania kościoła, zaczęto nazywać zwyczajowo braćmi od św. Bernardyna, a z czasem bernardynami. Kapistran umarł 23 października 1456 r.

W kościele krakowskich bernardynów do dziś można zobaczyć obrazy i figury przedstawiające świętego. Jego postać utrwaloną w kamieniu umieszczono też na jednej z kamienic krakowskiego Rynku (róg Rynku i ulicy Wiślnej).
 
 
 
Bernardyni kontakt
ul. Bernardyńska 2; 30-960 Kraków; e-mail: bernardynikrakow@gmail.com tel: 012 422 16 50